Ndërlidhjet

SHKUP


Qeveria e Maqedonisë ka lejuar mbajtjen e tubimit në mbështetje të pavarësisë së Kosovës dhe anëtarësimit të vendit në NATO. Zëdhënësi i qeverisë, Ivica Bocevski tha se "të gjitha segmentet politike të një shteti janë të lirë që idetë dhe qëndrimet e veta t'ia shprehin opinionit". "Qeveria e Maqedonisë e mbështet planin e Ahtisaarit si bazë fillestare për arritjen e një zgjidhje stabile dhe të përhershme për statusin e Kosovës", tha Bocevski.
Deklarata e tij pasoi vendimin e mbrëmshëm të Partisë Demokratike Shqiptare që të premten më 19 tetor, në Tetovë të mbajë një tubim nën moton "Kosova e pavarur, Maqedonia në NATO".
XS
SM
MD
LG