Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert Gates tha se nuk është i alarmuar nga shpallja e presidentit Vladimir Putin, se Rusia planifikon të rritë fuqinë ushtarake, përfshirë dhe zhvillimin e armëve të reja bërthamore. Gates tha se Rusia po i shfrytëzon të ardhurat nga çmimet e larta të naftës për ta modernizuar ushtrinë e saj. Ai tha se komentet e Putinit lënë të kuptohet se "Rusia po kthehet", dhe synon të luajë një rol të rëndësishëm në skenën ndërkombëtare. Gates tha se Rusia shpenzon rreth 10% nga ajo që Shtetet e Bashkuara shpenzojnë për mbrojtje.
XS
SM
MD
LG