Ndërlidhjet

MOSKË


Vladimir Bukovski, një nga disidentët më të njohur të kohës sovjetike ka akuzuar ish oficerët e KGB-së, shërbimit sovjetik të zbulimit, se "po shkatërrojnë cfarë ka mbetur nga demokracia" në Rusi.
Ndërkohë ish presidenti sovjetik, Mihail Gorbacov themeloi sot në Moskë Bashkimin Social-Demokrat. Lëvizja e re sipas Gorbacovit synon të godasë "tendencat negative" në Rusi, përfshi korrupsionin, presionet ndaj grupeve joqeveritare dhe mungesën e debatit të vërtetë politik në vend.
Kjo lëvizje e re nuk është parti politike, cfarë do të thotë se nuk do marrë pjesë zgjedhjet e ardhshme.
XS
SM
MD
LG