Ndërlidhjet

PEKIN


Në Kinë është bërë e njohur udhëheqja e re e Partisë Komuniste. Presidenti dhe kryeministri aktual mbeten ne postet e mëparshme, derisa në trupin drejtues ka dhe katër të sapohyrë.
Kina është një ndër ekonomitë me rritjen më të shpejtë në botë, derisa politikisht vendi mbetet i centralizuar.
XS
SM
MD
LG