Ndërlidhjet

BRUKSEL


Sekretarja amerikane e Shtetit, Condoleezza Rice ka kërkuar vendosjen e sanksioneve të reja ndaj Iranit dhe shtyrjen përpara të pavarësisë së Kosovës. Rice përsëriti nevojën për zbatimin e planit të Ahtisaarit për "pavarësi të mbikqyrur për Kosovën", pas dështimit të bisedimeve shtesë. "Llogjika e planit të Ahtisarit duhet të vihet në zbatim", tha ajo.
Komentet e shefes së diplomacië amerikane u bën para mbërritjes në Bruksel ku do marrë pjesë në takimin e ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s.
Rice, nesër takohet dhe me homologun e saj rus, Sergei Lavrov.
XS
SM
MD
LG