Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara do të mbështesin zbatimin e planit të Marti Ahtisaarit derisa palët nuk arritën të gjenin një zgjidhje kompromisi.
"Ne vazhdojmë të besojmë se zbatimi i planit të Ahtisaarit do të nxisë stabilitetin në rajon dhe do t'i mundësojë Serbisë dhe Kosovës të ecin përpara drejt integrimit euroatlantik", tha Gonzalo Gallegos zëdhënës i Departamentit të Shtetit.
"Gjatë javëve në vazhdim Shtetet e Bashkuara do punojnë ngushtë me partnerët ndërkombëtar për ta zgjidhur këtë cështje. Populli i Kosovës dhe rajoni urgjentisht kanë nevojë për qartësi", tha Gallegos.
XS
SM
MD
LG