Ndërlidhjet

BAGDAD


Përmirësimi i gjendjes së sigurisë në Irak e vecanti në provincën e Anbarit gjatë vitit të fundit është afatgjatë. Forcat irakiane kanë nevojë dhe për një periudhë 18 mujore që të veprojnë në këtë rajon pa ndihmën e forcave amerikane. Kjo u bë e ditur nga komandanti amerikan në këtë rajon, gjenerali Uollter Gaskin. Ai shtoi se militantët e Al Kaidës janë armiqësuar me udhëheqësit fisnorë për shkak të interpretimit të ashpër të islamit.
Në të tjera zhvillime raketat kanë goditur një burg në Bagdad duke shkaktuar vrasjen e shtatë të burgosurve dhe plagosjen e 23 të tjerëve.
XS
SM
MD
LG