Ndërlidhjet

PHENIAN


Koreja Veriore tha se forcimi i armatës dhe ekonomia do të jenë prioritetet e vendit për vitin 2008. Pheniani e bëri këtë deklaratë në mesazhin e fillim-vitit, i cili u transmetua nga televizioni shtetëror.
Mesazhi u shpall një ditë pasi Shtetet e Bashkuara, Koreja e Jugut dhe Japonia shprehën shqetësime se Koreja e Veriut nuk e respektoi afatin për çmontimin e reaktorit bërthamor në Yongbyon.
XS
SM
MD
LG