Ndërlidhjet

LUBJANË


Sllovenia dhe Italia kanë ftuar Bashkimin Evropian që të tregoj unitet për një qëndrim të përbashkët për Kosovën, derisa ajo po lëvizë drejtë pavarësisë. Presidenti i Sllovenisë, Danillo Turk në një konferencë të përbashkët për shtyp me presidentin italian, Gjorgjio Napolitano, tha se kjo çështje paraqet mundësi për "të dëshmuar se BE-ja ka pozicion të përbashkët për politikë të jashtme dhe siguri". Zoti Napolitano tha se shpreson se do të gjindet zgjidhje që "do të sjellë stabilitet për tërë rajonin dhe do të evitoj tensionet e mëtejme".
XS
SM
MD
LG