Ndërlidhjet

QYTETI I GAZËS


Mijëra palestinezë kanë hyrë në Egjipt pas shpërthimit të murit kufitar nga militantët.
Banorët e Gazës hynë në vendin fqinj për tu furnizuar me mallrat bazë, përfshi ushqime dhe medikamente, pas bllokadës nga Izraeli.
Gjatë ditës së djeshme Izraeli lejoi hyrjen në Gaza të disa cisternave me naftë dhe një sasise ndihmash në ushqime.
Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara edhe sot do vahdojë debatin e nisur dje për situatën në Rripin e Gazës.
Rripi i Gazës kontrollohet nga Hamasi, e cilësuar si organizatë terroriste nga Izraeli, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.
XS
SM
MD
LG