Ndërlidhjet

KOLUMBIA


Barack Obama ka fituar garën presidenciale brenda demokratëve amerikanë në shtetin e Karolinës së Jugut. Obama ka fituar 55.4 përqind të votave i ndjekur nga Hilari Klinton me 26.5 përqind dhe Xhon Eduards me 18 përqind të votave.
Zgjedhja e kandidatëve presidencialë në mesin e dy partive, republikanëve dhe demokatëve pritet të marrë përgjigjen përfundimtare më 5 shkurt ku do votohet në më shumë se 20 shtete.
XS
SM
MD
LG