Ndërlidhjet

UASHINGTON


Dy grupe për liritë civile në SHBA kanë kritikuar programin e survejimit kombëtar të presidentit Xhorxh Bush.
Unioni Amerikan për Lirite Civile dhe Qendra për të Drejtat Kushtetuese protestoi kundër qeverisë duke theksuar se programi i spiunimit po përdor metoda antikushtetuese dhe dhunon të drejtat e amerikanëve për fjalë të lirë dhe privaci.
Presidenti Bush e ka mbrojtur programin si të ligjshëm dhe të nevojshëm për sigurinë e amerikanëve. Ai tha se programi është pjesë e masave të sigurisë kombëtare dhe ai ka për qëllim të mundë terrorizmin.
XS
SM
MD
LG