Ndërlidhjet

BRUKSEL


Ekspertët e veterinarisë së Bashkimit Evropian po diskutojnë në Bruksel mënyrat e përballjes me kërcënimin në rritje për përhapjen masive të virusit H5N1, i njohur si gripi i shpendëve.
Takimi vjen një ditë pasi virusi është gjetur në disa shpendë të ngordhura në Gjermani.
Danimarka, Norvegjia dhe Suedia kanë urdhëruar mbajtjen e shpendëve për konsum në hapësira të mbyllura.
Austria dhe Irani kanë qenë dy vende që pas Gjermanisë kanë konfirmuar virusin.
XS
SM
MD
LG