Ndërlidhjet

PEKIN


Presidenti kinez, Hu Jintao i bëri thirrje armatës që t'i përmirësojë kapacitetet për "zgjidhje të krizave, për ruajtjen e paqes dhe për t'i fituar luftërat". Mediat kineze e citojnë presidentin të ketë thënë se zhvillimi i ushtrisë duhet të bëhet krahas rritjes ekonomike të Kinës. Këto komente ai i bëri në lidhje me rritjen e buxhetit të ushtrisë më 15 përqind për këtë vit.
XS
SM
MD
LG