Ndërlidhjet

MINSK


Lideri kryesor i opozitës në Bellorusi Alyaksandr Milinkevich, bëri thirrje për solidaritet ndërsa protestat publike kundër rizgjedhjes së presidentit Alyaksandr Lukashenka hynë në ditën e pestë.
Opozita, që gëzon mbështetjen e një pjese të madhe të komunitetit ndërkombëtar, thotë se zgjedhjet e 19 marsit nuk ishin të drejta dhe ka kërkuar rivotim.
Në Gjenevë, i dërguari i KB për të drejtat e njeriut, Adrian Severin kërkoi lirimin e menjëhershëm të mbi 150 demonstruesve paqësorë të arrestuar nga autoritetet belloruse.
XS
SM
MD
LG