Ndërlidhjet

BAGDAD


Blloku më i madh politik i arabëve sunitë në Irak ka vendosur të mos ta pranojë kanidaturën e Ibrahim al Xhafarrit për postin e kryeministrit në qeverinë e re të unitetit kombëtar.
Iraku vazhdon të mos ketë zgjedhur qeverinë e re, pavarësisht se zgjedhjet u mbajtën katër muaj më parë.
Edhe partitë kurde kanë kundërshtuar kandidaturën e kryeministrit aktual al Xhafarri.
Partitë e sunitëve dhe kurdëve fajësojnë al Xhafarrin që ka bërë fare pak për të ndaluar dhunën fetare në vend.
XS
SM
MD
LG