Ndërlidhjet

GJENEVË


Shtetet e Bashkuara thanë se nuk kanë përdorur asnjëherë torturën dhe se kanë përmbushur gjithmonë standardet morale shumë më të larta se sa ato që kërkojnë marrëveshjet apo ligjet ndërkombëtare.
Këto deklarata janë bërë nga zyrtarët amerikanë përpara Komitetit kundër torturës së Kombeve të Bashkuara, i cili ka kërkuar nga Uashingtoni të sqarojë trajtimin e të ndaluarve në kuadër të luftës kundër terrorizmit.
Grupet e të drejtave të njeriut akuzojnë Shtetet e Bashkuara se ka keqtrajtuar të ndaluarit jashtë territorit amerikan pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001.
XS
SM
MD
LG