Ndërlidhjet

KANDAHAR


Mbi 3000 fshatarë janë larguar nga shtëpitë e tyre për shkak të luftimeve të ashpra mes militantëve talibanë dhe forcave të sigurisë në rajonin afgan të Kandaharit.
Sipas burimeve nga Organizata Ndërkombëtare e Migracionit fshatarët janë të kërcënuar nëse nuk mbështesin talibanët ose kur e bëjnë një gjë të tillë rrezikojnë bombardimin nga forcat e sigurisë.
Rreth 80 talibanë janë vrarë gjatë javës së fundit nga forcat e koalicionit.
XS
SM
MD
LG