Ndërlidhjet

RAMALLAH


Presidenti i Autoritetit palestinez tha se do kërkojë mbajtjen e referendumit mbi të ardhmen e shtetit palestinez, nëse nuk arrihet marrëveshje bashkëpunimi mes grupeve rivale palestineze brenda 10 ditësh.
Ky propozim erdhi gjatë takimit të drejtuesve politikë të dy grupeve rivale Fatahut, të presidentit Abas dhe Hamasit, i cili ka qeverinë.
Propozimi për një zgjidhje me dy shtete është më i moderuar sesa qëndrimi zyrtar i Hamasit, i cili nuk e njeh shtetin izraelit.
XS
SM
MD
LG