Ndërlidhjet

BEOGRAD


Dy ditë pasi Mali i Zi zyrtarisht e shpalli pavarësinë, parlamenti i Serbisë sot pritet ta bëjë të njëjtën.
Duke filluar prej sot, ushtarët dhe oficerët serbë do të largohen nga Mali i Zi, ndërsa malazezët që shërbejnë në Serbi mund të kthehen në republikën e tyre për t'u bërë pjesë e forcave që po lindin.
Mali i Zi ka kërkuar njohje ndërkombëtare nga gjithë fqinjtë ballkanikë, vendet e Bashkimit Evropian dhe nga anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit.
XS
SM
MD
LG