Ndërlidhjet

NABLUS


Të paktën një militant palestinez i Hamasit e ka humbur jetën ndërsa 3 të tjerë janë plagosur në një sulm të ushtrisë izraelite.
Sipas ushtrisë izraelite, sulmi nga ajri u ndërmor për t'i parandaluar militantët që të shkrepin raketa në drejtim të Izraelit.
Mbrëmë, qeveria palestineze e drejtuar nga Hamasi, u zotua të kundërshtojë referendumin e thirrur nga presidenti palestinez Mahmoud Abbas.
Abbas e caktoi referendumin për 26 korrik, në të cilin votuesit duhet të deklarohen për formimin e shtetit palestinez në Rripin e Gazës dhe në Bregun Perëndimor, pranë shtetit izraelit.
Ndërkohë, militantët palestinezë sot e kanë liruar shtetasin amerikan, i cili ishte rrëmbyer në Nablus në Bregun Perëndimor.
Studenti është liruar i padëmtuar, pasi militantët kishin përcaktuar se ai ishte amerikan, e jo izraelit.
XS
SM
MD
LG