Ndërlidhjet

PRAGË


Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve e shpalli 15 qershorin Ditë Botërore të Solidaritetit me gazetarët irakianë.
Sekretari i pëprgjithshëm, Aidan White, i tha Radios Evropa e Lirë se tre vitet e kaluara në Irak ishin më vdekjeprurëset edhe për vetë gazetarët.
"Padyshim është periudha më e rrezikshme dhe më e vështirë për gazetarët në historinë moderne. Në tre vitet e shkuara janë vrarë 130 gazetarë dhe personelë të mediave", tha White.
XS
SM
MD
LG