Ndërlidhjet

MOSKË


Ministrat e Jashtëm të tetë vendeve më të industrializuara kanë thënë se presin përgjigje nga Irani deri më 5 korrik nëse e pranon ofertën e fuqive botërore për ndaljen e programit bërthamorë. Në deklaratën e lëshuar pas takimit të sotëm në Moskë, G8-ta thotë se pret përgjigje të pastër dhe substanciale nga Irani në takimin e 5 korrikut midis shefit të diplomacisë evropiane Haiver Solana dhe kryenegociatorit iranian për energji bërthamore.
Ministri i Jashtëm i Iranit Manqur Motaki ka thënë sot se përgjigja e Iranit do të bëhet në gusht dhe jo më herët.
XS
SM
MD
LG