Ndërlidhjet

BEJRUT/DAMASK


Raportohet se nga sulmet e reja ajrore të Izraelit janë vrarë së paku edhe 10 civilë të tjerë në portin Tyre në Libanin jugor. Sulmet u bënë pasi ministri i mbrojtjes i Izraelit, Amir Peretz tha se lëvizja militante libaneze, Hezbollah do të "paguaj një çmim shumë të lartë" për sulmet e tij me predha raketore në qytetin izraelit, Haifa, me ç'rast u vranë tetë vetë. Njëherësh, lideri i Hezbollahut, Hassan Nasrallah sot tha se lufta e grupit të tij kundër Izraelit nuk është e kufizuar. Nga Damasku raportohet se ministri i informatave i Sirisë, Mohsen Bilal i ka tërhequr vërejtjen Izraelit se Siria do t'i përgjigjet drejtpërsëdrejti çfarëdo sulmi izraelit në territorin sirian. Zoti Mohsen ka akuzuar Izraelin për "terrorizëm shtetëror" dhe për sabotim të procesit paqësor në Lindjen e Mesme. Ai me këtë rast, premtoi përkrahje për Hezbollahun.
XS
SM
MD
LG