Ndërlidhjet

BAGDAD


Qeveria irakiane ka bërë të ditur se së paku 160 mijë njerëz kanë lëshuar shtëpitë e tyre për shkak të dhunës së pesë muajve të fundit.
Në zhvillime tjera, në qendër të Bagdadit sot nga shpërthimi një veture bombë janë vrarë tre persona dhe janë plagosur 10 të tjerë. Nga një shpërthim tjetër në lindje të vendit, janë vrarë një polic dhe një civil si dhe 12 të tjerë janë plagosur.
Kleriku shiit Ajatollah Al Sistani ka bërë thirrje sot për dhënien fund të dhunës sektare, duke thënë se ajo po e shkatrron vendin.
XS
SM
MD
LG