Ndërlidhjet

TBILISI


Janë rritur tensionet mes Gjeorgjisë dhe rajonit të Abkazisë që kërkon të shkëputet nga Tbilisi zyrtar. Grupet paraushtarke në Abkazi kanë kërcënuar forcat gjeorgjiane të sigurisë se do të fillojnë luftimet nëse qeveria qëndrore përpiqet t'i çarmatosë.
Abkazia ka mbështetjen e Moskës zyrtare në përpjekjet për t'u shkëputur nga Gjeorgjia.
XS
SM
MD
LG