Ndërlidhjet

BEOGRAD


I dërguari i Shteteve të Bashkuara për statusin e Kosovës, Frank Uisner, ka kërkuar nga zyrtarët serbë të jenë më fleksibël në bisedimet rreth të ardhmes së Kosovës.
Bisedimet duhet "të vazhdojnë dhe të intensifikohen", tha Uisner. Ai ka shtuar se "Beogradi duhet të luajë një rol konstruktiv në bisedimet që po zhvillohen për të siguruar një Kosovë demokratike dhe paqësore që mbron të drejtat e të gjithë qytetarëve".
Ndërkaq zyra e kryeministrit Koshtunica, përmes një deklarate pas takimit me të dërguarin amerikan thekson se Serbia "nuk do lejojë krijimin e një shteti të ri shqiptar në 15% të territorit të saj".
Koshtunica ka përsëritur qëndrimin e tij për një "autonomi substanciale të Kosovës".
XS
SM
MD
LG