Ndërlidhjet

DOHA


Sekretarja amerikane e shtetit Kondoliza Rajs ka përshëndetur vendimin e kabinetit të Hezbollahut libanez për të kërkuar armëpushim të menjëhershëm që do të përfshinte dhe çarmatosjen e militantëve të Hezbollahut.
Zonja Rajs i ka bërë këto komente në rrugë drejt Jerusalemit në një përpjekje tjetër diplomatike rreth konfliktit në Lindjen e Mesme.
Zëdhënësi i qeverisë izraelite Avia Pazner ka thënë se pret që Kondoliza Rajs të informoj liderët izraelit me propozime konkrete për vendosjen e forcave shumëkombëshe në jug të Libanit.
"Kësaj rradhe ajo vjen për të prezantuar ide konkrete, idetë që ne i kemi dëgjuar mbrëmë nga presidenti Xhorgj Bush. Presim që ajo të na thotë se çfarë force ndërkombëtare do të vendoset këtu", ka thënë Avia Pazner.
XS
SM
MD
LG