Ndërlidhjet

JERUSALEM


Sekretarja amerikane e shtetit, Condoleezza Rice ka arritur sot në Jerusalem për ti vazhduar përpjekjet diplomatike lidhur me luftën ndërmjet Izraelit dhe Hezbollahut në Liban. Më herët ajo tha se e përshëndet një marrëveshje nga anëtarët e Hezbollahut në kabinetin libanez për të kërkuar një armëpushim të menjëhershëm, që do të përfshinte dhe çarmatosjen e Hezbollahut. Lidhur me vizitën e zonjës Rice, zëdhënësi i qeverisë izraelite, Avia Pazner tha:
- Kësaj radhe, ajo vjen për të paraqitur ide konkrete, ato ide që ne i dëgjuam mbrëmë nga presdienti Bush. Ajo do të jetë në gjendje të na tregojë saktësisht se çfarë force ndërkombëtare do të dërgohet këtu dhe çfarë lloj i rezolutës do të miratohet në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG