Ndërlidhjet

TEHERAN


Kryenegociatori bërthamor i Iranit Ali Larijani tha se Irani do ta zgjërojë aktivitetin e vet bërthamor kur të dojë, por vetëm nën mbikqyrjen e inspektorëve të Kombeve të Bashkuara.
NC 080609
"Ne do ta zgjërojmë teknologjinë bërthamore në çfarëdo shkalle të nevojshme, përfshirë dhe kaskadat", tha Larijani, duke e hedhur poshtë rezolutën e fundit të Këshillit të Sigurimit, e cila kërkon që Irani t'i japë fund pasurimit të uraniumit.
Rezoluta i jep Irani afat deri më 31 gusht që t'i ndërpresë aktivitetet bërthamore, ose të përballet me sanksione të mundshme.
XS
SM
MD
LG