Ndërlidhjet

BAGDAD


Në një bazë të milicisë shiite në Bagdad sot kanë shpërthyer luftime të ashpra. Televizioni qeveritar irakian ka raportuar se aeroplanat amerikanë kanë sulmuar ndërtesa në hapësirën e lagjes Sadr City. Ushtria amerikane ka njoftuar se luftimet filluan kur trupat e Shteteve të Bashkuara dhe ato të Irakut ndërhynë në atë hapësirë për ti zënë ekstremistët e dyshuar se kanë operuar në dhoma për tortura. Sipas një zyrtari të policisë në këtë lagje, gjatë luftimeve, janë vrarë tre civilë dhe janë plagosur disa të tjerë.
XS
SM
MD
LG