Ndërlidhjet

UASHINGTON


Lufta mes Izraelit dhe Hezbullahut është pjesë e një lufte më të gjerë, asaj mes lirisë dhe terrorit, tha presidenti amerikan Bush.
Ai shtoi se Irani po mbështet grupet terroriste në Liban dhe Irak, mbështetje e cila duhet të marrë fund.
"Mesazhi i kësaj administrate është i qartë. Amerika do mbetet në sulm kundër Al Kaidës. Irani duhet t'i japë fund mbështetjes për terrorin dhe grupet e armatosura në Liban dhe Irak duhet të bëjnë zgjedhjen e tyre. Nëse ato duan të marrin pjesë në jetën politike të vendeve përkatëse duhet të çarmatosen", tha Bush, duke komentuar armëpushimin që filloi dje në mëngjes mes Izraelit dhe Hezbullahut.
XS
SM
MD
LG