Ndërlidhjet

BAGDAD


Gjykata e Lartë e Irakut sot ka hapur një gjykim të ri kundër ish presidentit, Sadam Hysein, kësaj rradhë për gjenocid dhe krime të kryera ndaj kurdëve në veri të Irakut.
Sadam Husein ka refuzuar të deklarohet duke e quajtur tribunalin si "gjykatë e okupimit".
Akuzat kanë të bëjnë me rolin e tij në vrasjen e rreth 100 mijë kurdëve në vitin 1988.
XS
SM
MD
LG