Ndërlidhjet

VARSHAVË


Lech Walesa, themeluesi legjendar i lëvizjes polake Solidariteti, tha se i ka ndërprerë lidhjet me këtë sindikatë, e cila ndihmoi në rrëzimin e regjimit komunist. Walesa i tha agjencisë Associated Press se planifikon të mos marrë pjesë në 26 vjetorin e themelimit të Solidaritetit më 31 gusht.
Ai tha se nuk është dakord me mbështetjen që sindikata i ka dhënë partisë konservatore të Ligjit dhe Drejtësisë, e vëllezërve binjakë Lech dhe Jaroslaw Kaczynski.
XS
SM
MD
LG