Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara e kanë hedhur poshtë referendumin për pavarësi në rajonin Transnjestër. Zëdhënësi i Departamentit amerikan të shtetit, Tom Casey ka thënë se ky rajon është pjesë e Moldavisë dhe se referendumi mund të konsiderohet vetëm si përpjekje për destabilizim të këtij vendi. Më herët edhe Bashkimi Evropian ka njofutar se nuk e njehë këtë referendum.
XS
SM
MD
LG