Ndërlidhjet

“Burka nuk është kulturë afgane”


“Burka nuk është kulturë afgane”
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

Gratë afgane kanë publikuar në rrjetin social Twitter, fotografi me fustane të ndryshme e plot ngjyra, që sipas tyre shpërfaqin kulturën afgane. Sipas tyre, burka dhe nikabi, me të cilat janë parë disa gra - prej kur talibanët kanë marrë pushetin - nuk janë pjesë e identitetit të grave afgane. Profesoresha e historisë së Afganistanit, Bahar Jalali, njëherësh iniciatore e fushatës, flet për Radion Evropa e Lirë, më shumë në këtë temë.

XS
SM
MD
LG