Ndërlidhjet

Escobar: Po hetojmë lidhjet e Serbisë me sulmin në Banjskë


Escobar: Po hetojmë lidhjet e Serbisë me sulmin në Banjskë
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:29:37 0:00

I dërguari i Uashingtonit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, i tha Radios Evropa e Lirë se shteti i tij po heton për lidhjet e shtetit serb me sulmin në Banjskë të Zveçanit. Në këtë intervistë, emisari amerikan tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka refuzuar propozimet e tij për dinarin serb dhe nuk i ka dhënë asnjë garanci se do të çojë përpara draft-statutin për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Escobar tha se ka “shumë zhgënjim” me Qeverinë Kurti, jo vetëm në Uashington, por edhe në qendra të tjera evropiane.

XS
SM
MD
LG