Ndërlidhjet

Dorëhiqet ministri i Shëndetësisë pas incidentit në Tetovë


Venko Filipçe.
Venko Filipçe.

Dy ditë pas incidentit në Spitalin e Tetovës ku nga shpërthimi i një zjarri humbën jetën 14 persona, ka dhënë dorëheqje ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe.

“Si mjek dhe ministër kam integritetin tim, për këtë sot për arsye morale, kam dorëzuar me shkrim dorëheqjen time deri të kryeministri Zoran Zaev” ka deklaruar në një konferencë për media, ministri Filipçe.

Të premten (10 shtator) dorëheqje kanë dhënë edhe zëvendësministri i Shëndetësisë, Ilir Hasani, drejtori i spitalit të Tetovës, Florin Besimi dhe shefi ekonomik i Spitalit, Artan Etemi.

Zëvendësministri i Shëndetësisë, Ilir Hasani, në profilin e tij në Facebook ka shkruar se dorëheqjen e ofron si një akt moral.

“Edhe përkundër faktit se nuk kam asnjë lidhje me procedurat vënjes së spitalit modular, edhe pse nuk kam asnjë lidhje as me pjesën organizative, dorëheqja është akti më i vogël që mund ta bëj në këto momente, për të respektuar viktimat, të lënduarit, opinionit dhe më së shumti veten”, ka shkruar Hasani.

Ndërsa drejtori i Spitalit, Florin Besimi, në profilin e tij në Facebook ka shkruar se si mjek që tërë jetën ia ka kushtuar shërimit të bashkëqytetarëve të tij, dhe si njeri i parë i Spitalit Klinik të Tetovës, me të cilin udhëheq gjatë viteve të fundit, ndjen përgjegjësi morale nga ngjarja e tmerrshme në të cilën u shuan jetë njerëzish.

“Me dhimbje të pashuar për çdo viktimë dhe çdo familjarë të tyre, ju informoj se për shkak të kësaj përgjegjësie morale që e ndjej, jap dorëheqje nga pozita e drejtorit të Spitalit Klinik në Tetovë. Pas kësaj ngjarje të tillë tragjike dhe fatkeqe, ky vendim është i pashmangshëm", ka thënë Besimi.

Ai ka thënë se shpreson që të përfundojë hetimi i plotë sa me shpejtë dhe të zbardhen arsyet e zjarrit në Qendrën modulare të Klinikës së Tetovës për pacientët me COVID-19.

Dorëheqja e zyrtarëve mësohet të jetë si rrjedhojë e protestave të cilat janë paralajmëruar për ditën e shtunë në qytetin e Tetovës.

Të premten në orët e pasditës një numër i madh i qytetarëve u kanë dhënë lamtumirën e fundit 14 viktimave nga tragjedia që ndodhi të mërkurën në mbrëmje.

Megjithëse drejtuesit e institucioneve, paraprakisht kishin deklaruar se nuk është koha për dorëheqje, ata kanë nënvizuar se nuk do t’i shmangen përgjegjësisë, por njëherë do të presin përfundimin e hetimit.

“Vlerësoj se tash është koha të marrim përgjegjësinë mbi supe dhe ta menaxhojmë situatën, duke qenë të gjithë në ballë të kësaj situate”, kishte deklaruar thënë zëvendëskryeministri Artan Grubi.

Por partitë politike në opozitë, kanë theksuar se përgjegjësia morale nuk është diçka që konstatohet nga hetimet, por ajo është një çështje që e ndjejnë, siç kanë theksuar, vetëm ata që janë të njerëzishëm.

Prokuroria të premten ka bërë të ditur se në mesin e viktimave, janë dhe dy persona që nuk ishin pacientë. Por nga spitali i përkohshëm COVID-19 në Tetovë, kanë mohuar të jenë thyer protokollet për trajtimin e të infektuarve dhe se në spital, janë lejuar të kujdesen familjarët në mungesë të stafit mjekësor.

“Nuk kemi të dhëna të tilla, tani kërkojmë dhe do të shohim nëse ka ndodhur kjo”, ka thënë Gëzim Nuredini, koordinator i spitalit të përkohshëm për trajtimin e të sëmurëve nga COVID-19.

Mungesa e përgjegjësisë rrit mllefin te qytetarët

Në këtë drejtim Hasan Jashari, ligjërues i sociologjisë në Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se, pas kaq shumë viktimash që mori zjarri në spitalin e Tetovës, duhet të ketë sa më parë përgjegjësi morale, përgjegjësi penale dhe përgjegjësi institucionale, në të kundërtën edhe më shumë do të rritet mllefi te qytetarët.

“Ajo që na duhet për momentin, është që qytetarët të ndjehen të sigurt, se ka përgjegjësi morale, se ka përgjegjësi penale dhe ka përgjegjësi institucionale dhe në atë mënyrë qytetarët do të ndjehen të sigurt se jetojnë në një shoqëri të shëndoshë. Për momentin, përderisa nuk ka një përgjegjësi, të paktën morale, një brejtje të ndërgjegjes për ato dobësitë që janë evidentuar, njerëzit do të mendojnë se jetojnë në një shoqëri të egër, shoqëri të pasigurt dhe atë që e shohim në rrjetet sociale, do të bëjnë thirrje të ikin nga vendi si nga Afganistani. Kjo nuk na duhet. Elitat politike kanë përgjegjësi që të reflektojnë dhe të marrin përgjegjësinë e duhur”, thotë Jashari.

Nga zona ku shpërtheu zjarri në Tetovë
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Përgjegjësia morale si akt i përgjegjësisë para qytetarëve

Aleksandar Kërzhallovski, drejtor i Qendrës maqedonase për Bashkëpunim Ndërkombëtar, tha për Radion Evropa e Lirë se është humbur ndjesia e përgjegjësisë në shoqërinë maqedonase.

“Më e pakta që mund të bënte ministri (i Shëndetësisë) ose kushdo qoftë tjetër, …të paktën një të dilte dhe të ofronte dorëheqje, madje edhe nëse ajo dorëheqje nuk do t'i pranohej, e dini se kemi parë raste të tilla”, thotë Kërzhallovski.

Hetimet do të realizohen dhe nga ekspertë ndërkombëtarë

Nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut, kanë bërë të ditur se gjatë ditës së sotme është konfirmuar mbështetja nga NATO-ja, gjegjësisht Gjermania, me çka miratohet vendimi që në vend të arrijnë ekspertë të shkallës më të lartë për ekspertiza dhe hetime gjatë fatkeqësive, që të ndihmojnë në zbulimin dhe vërtetimin e shkaqeve të zjarrit, në spitalin e përkohshëm për trajtimin e të sëmurëve nga COVID-19.

Ndryshe presidenti maqedonas, Stevo Pendarovski, pasi paralajmëroi ardhjen e një ekipi të ekspertëve ndërkombëtarë dhe hetime të shpejta për këtë rast, tha se përpos përgjegjësisë penale, do të kërkojë dhe përgjegjësi morale.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG