Ndërlidhjet

Festa e Vetëvendosjes në Prishtinë
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00

Festa e Vetëvendosjes në Prishtinë

Si u zhvilluan zgjedhjet parlamentare?

Të nderuar lexues, këtu e përmbyllim mbulimin e drejtpërdrejtë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Radio Evropa e Lirë ju falënderon që qëndruat me ne.

Bazuar në rezultatin e deritashëm të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Lëvizja Vetëvendosje del të jetë fituese e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 6 tetorit.

  • Zgjedhjet u zhvilluan në 38 komuna në 895 qendra të votimit me 2,547 vendvotime
  • Nga 25 subjekte politike garuan 1,067 kandidatë për deputetë
  • Në zgjedhje morën pjesë 44 për qind e qytetarëve me të drejtë vote
  • U arrestuan 29 persona për shkelje gjatë procesit zgjedhor

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare erdhën pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga pozita e kryeministrit të Kosovës, pas ftesës nga Gjykata Speciale në Hagë për intervistim.

Presidenti i Kosovës, pas shpërbërjes së Kuvendit në gusht, shpalli zgjedhjet për datën 6 tetor.

Na ndiqni në Facebook, Twitter dhe Instagram

15:08 6.10.2019

Daka: Incidentet e raportuara nuk dëmtojnë procesin zgjedhor

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, në konferencën e tretë për media ka bërë të ditur se procesi i votimit është duke vazhduar pa ndonjë problem që do të dëmtonte procesin zgjedhor.

“Duke u mbështetur në të dhënat që janë dërguar nga 2,491 vendvotime apo rreth 98 për qind e tyre, numri i qytetarëve me të drejtë vote që kanë votuar deri në orën 15:00 është 554 mijë e 750 votues apo 29.28 për qind nga 1.937.868 votues me të drejtë vote.

“Deri në të njëjtën kohë, në zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Kosovës të vitit 2017 kishin votuar 497 mijë 120 votues apo 27.75 për qind e votuesve”, tha Daka.

Gjatë ditës së sotme, shtoi Daka, ka pasur disa çështje që janë raportuar në dhomën operative për të cilat janë përkujdesur prokurorët kujdestarë dhe Policia. Incidentet e raportuara, tha Daka, nuk e kanë dëmtuar procesin zgjedhor.

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka
Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka

15:16 6.10.2019

Apostolova: Ditë e rëndësishme për demokracinë në Kosovë

Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë, Nataliya Apostolova, u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që të dalin në zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

“Sot është ditë shumë e rëndësishme për Kosovën, kjo është dita ku demokracia do të tregojë të vërtetën që do të ndodhë në Kuvend. Qytetarët e Kosovës duhet të dalin dhe të votojnë, është ditë jashtëzakonisht e rëndësishme", është shprehur Apostolova.

Ajo ka bërë të ditur se gjatë ditës së sotme do të vizitojë disa vendvotime.

Apostolova shtoi se numri i daljes së njerëzve për të votuar është më i madh se në vitin 2017. Gjithashtu, sipas saj gjithçka është e qetë dhe po shkon sipas rregullave.

Shefja e BE-së në Prishtinë, Nataliya Apostolova. Fotografi nga arkivi.
Shefja e BE-së në Prishtinë, Nataliya Apostolova. Fotografi nga arkivi.

15:30 6.10.2019

DnV raporton për disa shkelje gjatë procesit të votimit

Koalicioni i organizatave joqeveritare “Demokracia në Veprim” ka raportuar shkelje të ndryshme të procesit të votimit.

Në një konferencë për media, Artan Murati nga ky koalicion, tha se procesi zgjedhor është duke shkuar qetë, por janë evidentuar disa parregullsi të vogla.

“Fotografimi i votës, bërja publike e fletëvotimeve, qëndrimi i më shumë së një personi prapa kabinës së votimit, votimi familjar janë disa nga shkeljet që janë raportuar nga monitorues të koalicionit të organizatave joqeveritare Demokracia në Veprim”, tha Murati.

Zgjedhjet në Kosovë. 6 tetor, 2019.
Zgjedhjet në Kosovë. 6 tetor, 2019.

15:51 6.10.2019

Në Viti arrestohet një person për keqpërdorim të votës

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Viti, që dyshohet për keqpërdorim të votës.

Lajmin për Radion Evropa e Lirë e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Rajonin e Gjilanit, Ismet Hashani.

Ai ka thënë shkurt përmes telefonit se fillimisht janë ndalur dy persona dhe pastaj prokurori i rastit ka liruar njërin person.

“Fillimisht janë arrestuar dy persona. Është njoftuar edhe Prokurori i Shtetit. Prokuroria po merret me rastin”, ka thënë Hashani, duke mos dhënë detaje të tjera.

Demokracia në Veprim që merret me monitorimin e zgjedhjeve, ka thënë se deri në orën 13, ka evidentuar 83 raste të fotografimit të votës.

Trego më shumë

XS
SM
MD
LG