Ndërlidhjet

Mbi 1.200 të infektuar brenda ditës nga koronavirusi në Kosovë


Fotografi ilustruese.
Fotografi ilustruese.

Janë raportuar 1.219 raste të reja me koronavirus të premten në Kosovë, sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë.

MSH tha se, në bazë të 3 mijë e 283 mostrave të testuara gjatë 24 orëve, 37.13 për qind e të testuarve kanë rezultuar pozitivë me COVID-19.

Aktualisht, janë 4,225 raste aktive me koronavirus në Kosovë.

Rritja e numrit të të infektuarve me koronavirus në Kosovë ka vënë në gjendje të gatishmërisë spitalet.

Numri i rasteve me koronavirus në Kosovë ka nisur të rritet në gjysmën e dytë të qershorit.

Muajt e pranverës kanë qenë kryesisht të qetë sa u përket infektimeve - ka pasur ditë me zero raste. Shkalla e infeksionit është në rritje edhe në vende të tjera të Ballkanit dhe më gjerë.

XS
SM
MD
LG