Ndërlidhjet

Lajçak diskuton me zyrtarët nga SHBA-ja, Franca, Gjermania dhe Italia për situatën në Kosovë


Miroslav Lajçak, përfaqësues special i Bashkimit Evropian - Fotografi nga arkivi.
Miroslav Lajçak, përfaqësues special i Bashkimit Evropian - Fotografi nga arkivi.

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian (BE) për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak dhe këshilltarët diplomatikë të liderëve të Francës, Gjermanisë dhe Italisë, por edhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, kanë diskutuar për situatën në Kosovë dhe dialogun Kosovë-Serbi.

“Konsultime intensive dhe shumë thelbësore me këshilltarët kryesorë diplomatikë [i Francës, Emmanuel] Bonne, [i Gjermanisë, Jens] Plotner, [i Italisë, Francesco] Talo dhe të dërguarin e DASH-it, [Gabriel] Escobar. Diskutuam për hapat e ardhshëm në zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit dhe situatës në veri. Mirënjohës për mbështetjen e tyre”, shkroi Lajçak në X, që më herët njihej si Twitter.

Ky takim i jashtëzakonshëm pasoi një sulm ndaj pjesëtarëve të Policisë së Kosovës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, të dielën, më 24 shtator, ku mbeti i vrarë një polic.

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se sulmi është kryer në fshatin Banjskë të Zveçanit dhe se ka edhe të lënduar. Më vonë gjatë ditës, tre sulmues u vranë dhe gjashtë persona u arrestuan.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se grupi i sulmuesve është “formacion terrorist dhe kriminal”.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili iu drejtua publikut të dielën në mbrëmje, i hodhi poshtë këto pretendime, duke thënë se serbët e Kosovës u rebeluan “duke mos dashur të vuajnë më terrorin e Kurtit”.

Bashkësia ndërkombëtare e dënoi këtë sulm.

Lidhur me këtë, Bashkimi Evropian doli dy herë me komunikata. Kreu i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, e vlerësoi sulmin si agresion, dhe aktin si "terrorist".

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG