Ndërlidhjet

Rusia sulmon Harkivin, luftime të ashpra edhe në Herson


Ushtarët ukrainas pranë një tanku rus të shkatërruar në rajonin e Harkivit.
Ushtarët ukrainas pranë një tanku rus të shkatërruar në rajonin e Harkivit.

Rusia ka kryer sulme ajrore në qytetin e dytë më të madh ukrainas, Harkiv. Sulmet gjatë natës goditën një stacion trenash dhe shkaktuan ndërprerje të rrymës për më shumë se 18.000 amvisëri, thanë zyrtarët më 28 shtator.

Guvernatori i Harkivit, Oleh Synehubov, tha se forcat ruse kanë goditur me raketa të llojit S-300, që janë armë të dizajnuara për mbrojtje ajrore, por shpesh përdoren edhe për të goditur infrastrukturat civile në qytetet ukrainase.

Shërbimi i emergjencave në rajonin e Harkivit tha se shpërthimet kanë shkatërruar një trafo elektrike dhe po ashtu kanë goditur edhe një punëtori.

Autoritetet nuk kanë raportuar për viktima, por kompania rajonale e energjisë elektrike tha se 18.500 konsumatorë në qarqet Shevçenkivski, Holodnogirski dhe Novobavarski, kanë mbetur pa furnizim me rrymë.

Sulmet në Harkiv vijnë pas një javë më parë u kryen sulme të ngjashme në një stacion trenash dhe në ndërtesat rezidenciale.

Luftime të ashpra po ashtu po vazhdojnë në rajonin e Hersonit, tha Ministria e Mbrojtjes së Britanisë në buletinin e përditshëm për luftën në Ukrainë.

Ministria britanike tha më 28 shtator se forcat ushtarake ruse në këtë zonë, të stacionuar në anën e djathtë të bregut të Lumit Dnipro, po sulmojnë pozicionet ukrainase.

Inteligjenca britanike tha po ashtu se Rusia po përdor forcat e saj për të vazhduar përpjekjet për të përparuar afër Bahmutit në Donbas, pavarësisht se forcat e Moskës janë nën presion të madh në veri dhe jug të Ukrainës.

Luftimet e fundit vijnë teksa zyrtarët amerikanë thanë se Uashingtoni po përgatit një pako të re të ndihmës ushtarake për Ukrainën në vlerë prej 1.1 miliard dollarësh.

SHBA-ja dhe shtetet e tjera perëndimore kanë ndihmuar me armë Ukrainën, qëkur Rusia nisi pushtimin e këtij shteti fqinj më 24 shkurt.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG