Ndërlidhjet

NATO-ja dënon sulmin ndaj cisternës izraelite


Cisterna Mercer Street. Fotografi nga arkivi.
Cisterna Mercer Street. Fotografi nga arkivi.

Aleanca e NATO-s dënoi të martën (3 gusht) sulmin vdekjeprurës të javës së kaluar ndaj një cisterne të operuar nga Izraeli në Gjirin e Omanit.

NATO-ja i bëri thirrje Iranit të respektojë rregullat ndërkombëtare të transportit.

Edhe Bashkimi Evropian dënoi sulmin duke e quajtur si "të papranueshëm".

Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Izraeli thonë se Irani e kreu sulmin ndaj cisternës MV Mercer Street, duke vrarë një roje britanike të sigurisë dhe një anëtar të ekuipazhit me përkatësi rumune.

Irani ka mohuar përfshirjen në incident.

Presidenti i ri i këtij vendi, Ebrahim Raisi, një ultra-konservator, ka paralajmëruar se do t'i përgjigjet çdo veprimi “nga armiqtë perëndimorë”.

Britania e Madhe dhe Rumania janë aleate të NATO-s. Në anën tjetër, Shtetet e Bashkuara kanë premtuar se do të ndërmarrin një "përgjigje kolektive" ndaj incidentit. Komentet janë bërë të hënën (2 gusht) nga Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

"Liria e lundrimit është jetike për të gjithë aleatët e NATO -s dhe duhet të garantohet në përputhje me ligjin ndërkombëtar", tha zëdhënësi i NATO -s Dylan White.

Zëdhënësja e BE -së për çështjet e jashtme, Nabila Massrali, u tha gazetarëve se "rrethanat e sakta të këtij sulmi duhet të sqarohen”, duke shtuar se BE-ja i merr parasysh hetimet e kryera nga Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Izraeli.

Kryeministri izraelit, Naftali Bennett akuzoi Teheranin se në mënyrë "frikacake" po e mohon përgjegjësinë, ndërsa ministri i Jashtëm tha se sulmi meriton një përgjigje të ashpër.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG