Ndërlidhjet

Ndalimi i dinarit: Qytetarët serbë i kërkojnë Qeverisë të tërhiqet nga vendimi


Ndalimi i dinarit: Qytetarët serbë i kërkojnë Qeverisë të tërhiqet nga vendimi
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00

Qytetarë serbë nga pjesë të ndryshme të Kosovës kanë protestuar në Mitrovicë të Veriut kundër vendimit të Bankës Qendrore të Kosovës, nëpërmjet të cilit ndalohen pagesat me dinarin serb. Në protestën që u thirr nga pensionistët serbë në Kosovë e që mori përkrahje edhe nga subjekte politike dhe punëtorë të sistemit paralel të Serbisë, iu bë thirrje Qeverisë së Kosovës që të tërhiqet nga vendimi për ndalimin e dinarit, pasi, siç thanë ata, po u rrezikohet ekzistenca.

XS
SM
MD
LG