Ndërlidhjet

Nëndetësja sovjetike e Shqipërisë që refuzon të fundoset


Nëndetësja sovjetike e Shqipërisë që refuzon të fundoset
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:00:52 0:00

E stampuar me numrin 105, “Stuhia” është nëndetësja e fundit e mbijetuar nga “Projekti 6032” i Bashkimit Sovjetik, i cili u braktis nga Moska në ujërat shqiptare, pasi diktatori komunist, Enver Hoxha, shkëputi marrëdhëniet me rusët. Një ish-marinar që e ka mirëmbajtur këtë nëndetëse, duke kryer renovime në brendësinë e saj, tha se nëndetësja ishte plaçkitur në revoltën e vitit 1997. Por, se çfarë do të ndodhë me fatin e nëndetëses, është ende e paqartë. (Përgatitën: Mimoza Sadiku dhe Ibrahim Berisha)

XS
SM
MD
LG