Ndërlidhjet

Biden: Vaksinimi, gjëja më patriotike që mund të bëhet


Presidenti i SHBA-së, Joe Biden.
Presidenti i SHBA-së, Joe Biden.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha se koronavirusi nuk e kontrollon më jetën e amerikanëve, por shtoi se ai “nuk është mposhtur ende” dhe bëri thirrje për vaksinim.

Biden i bëri komentet gjatë një fjalimi më 4 korrik, ditën kur SHBA-ja shënon përvjetorin e pavarësisë.

Ai e shfrytëzoi mundësinë për t’iu bërë thirrje amerikanëve që të vaksinohen kundër koronavirusit, duke thënë se “kjo është gjëja më patriotike që mund të bëhet”.

“Ne të gjithë e dimë se janë shfaqur variante të fuqishme [të koronavirusit], si varianti Delta”, tha Biden.

“Vaksinimi është mënyra se si Shtetet e Bashkuara mund të qëndrojnë përpara varianteve”, shtoi ai.

Në SHBA, deri më tash, janë dhënë mbi 180 milionë vaksina kundër koronavirusit.

Së paku 67 për qind e të rriturve kanë marrë së paku një dozë.

Shifrat, megjithatë, nuk e përmbushin synimin e Bidenit për të vaksinuar 70 për qind të popullatës deri më 4 korrik.

SHBA-ja është vendi më i prekur në botë nga koronavirusi.

Mbi 33 milionë njerëz janë infektuar atje dhe mbi 605,000 kanë humbur jetën.

XS
SM
MD
LG