Ndërlidhjet

Ukrainë: Aktivistët kërkojnë drejtësi për gazetarin e vrarë


Në Kiev të Ukrainës, njerëzit kanë vendosur kurora me lule dhe kanë ndezur qirinj, në përvjetorin e parë të vdekjes së gazetarit Pavel Sheremet. Ai u vra gjatë një shpërthimi të një makine-bombë, më 20 korrik të vitit të kaluar. Mbi 200 persona marshuan drejt ndërtesës së Qeverisë, duke kërkuar që të gjenden personat që porositën këtë sulm dhe duke kërkuar shpjegime se pse hetimi për vrasjen e gazetarit Sheremet ka ngecur. Ata po ashtu kanë shkruar me sprej pyetjen “Kush e vrau Pavelin?”.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG