Ndërlidhjet

Incidente në veri gjatë përgatitjeve për zgjedhje


Policia e Kosovës shihet pranë zyrës së Komisionit Komunal Zgjedhor në Mitrovicë të Veriut. 6 dhjetor 2022.
Policia e Kosovës shihet pranë zyrës së Komisionit Komunal Zgjedhor në Mitrovicë të Veriut. 6 dhjetor 2022.

Disa grupe të qytetarëve serbë në Zubin Potok dhe Mitrovicë të Veriut penguan të martën hapjen e zyrave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, duke shkaktuar edhe incidente, por pa pasoja në njerëz.

Në këto dy komuna, ashtu si edhe në Zveçan dhe Leposaviq - që të gjitha të banuara me shumicë serbe në pjesën veriore të Kosovës - pritet të mbahen zgjedhjet për kryetarë, më 18 dhjetor.

Policia e Kosovës tha se "persona, grupe dhe të dyshuar të maskuar dëmtuan zyrat e komisioneve komunale zgjedhore në veri të Kosovës", duke përdorur "mjete të rrezikshme, përfshirë granata dore të prodhimit jugosllav".

Incidentet ndodhën derisa policia po i shoqëronte zyrtarët e KQZ-së drejt hapjes së komisioneve komunale zgjedhore.

Ministri i Punëve të Brendshme i Kosovës, Xhelal Sveçla, tha se "grupe të organizuara, me disa individë të maskuar" i sulmuan zyrtarët zgjedhorë dhe policët "me shok bomba dhe të shtëna në ajër".

Ai tha se aktet që kanë qëllim pengimin e procesit zgjedhor, janë të papranueshme.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se në veri do të ketë shtim të pranisë policore. Sipas tij, sulmet atje po kryhen nga "banda kriminale", të cilat "paguhen dhe dirigjohen nga Serbia".

Komunat në veri të Kosovës janë pa kryetarë qysh në fillim të nëntorit.

Ata dhanë dorëheqje, në shenjë kundërshtimi ndaj një vendimi të Qeverisë së Kosovës për të riregjistruar makinat me targa ilegale serbe në veri.

Bazuar në Ligjin për zgjedhjet, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, shpalli më pas 18 dhjetorin si datë për mbajtjen e zgjedhjeve atje.

Lista Serbe - partia më e madhe e serbëve në Kosovë, e cila mbështetet nga Beogradi zyrtar dhe ka udhëhequr komunat në veri - i kundërshton këto zgjedhje.

Radoniqi: Nuk mund t'i rrezikojmë zyrtarët zgjedhorë

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi, tha se incidentet e së martës në veri dëshmuan se qasja e KQZ-së në atë pjesë të Kosovës është e kufizuar.

Ai tha se pret të shohë raportin e sigurisë për procesin zgjedhor të Policisë së Kosovës, por shtoi se zgjedhjet "nuk mbahen me zor".

"Sot kishim planifikuar të shikojmë t'i vizitojmë zyrat tona, për të parë se a kemi qasje. Çfarë është evidente nga raporti dhe nga çka u pa në media, duket se është pak problematike të kemi qasje në zyrat tona", tha ai.

Radoniqi shtoi se raporti i policisë do t’i dërgohet edhe Zyrës së Presidentes, së bashku me kërkesat e KQZ-së për të ofruar siguri për zyrtarët zgjedhorë.

Nuk mund të rrezikojmë jetën e zyrtarëve zgjedhorë, tha ai.

Osmani: Bandat kriminale synojnë destabilizimin e Kosovës

Për incidentet e së martës, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, bëri përgjegjëse, siç tha, "bandat kriminale, të përkrahura politikisht dhe financiarisht nga [presidenti i Serbisë, Aleksandar] Vuçiq".

"Ne duhet të bëjmë çmos që nëpërmjet institucioneve të sigurisë të Kosovës, të vendosim rend dhe ligj në çdo cep të vendit tonë, por edhe të mbrojmë jetën e secilit qytetar, pavarësisht etnisë”, tha Osmani gjatë një konference për media në Tiranë, pas samitit të mbajtur midis liderëve të Bashkimit Evropian dhe atyre të shteteve të Ballkanit Perëndimor.

Serbia akuzon Kurtin

Duke i komentuar incidentet në veri, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se "është mirë që nuk ka informacion për viktima".

Ai tha se "nuk e di se çfarë ka në mendjen e njerëzve që duan të shkaktojnë konflikte dhe tensione çdo javë".

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, akuzoi kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për, siç tha, "terror" ndaj serbëve.

Në një postim në Twitter, ai publikoi disa fotografi ku, siç tha, duken ambientet e Komisionit Komunal Zgjedhor na Mitrovicë të Veriut, "të shkatërruara nga forcat speciale" të Kosovës.

REL nuk e konfirmoi në mënyrë të pavarur vërtetësinë e atyre fotografive.

Përmes një komunikate për media, të publikuar më herët, Petkoviq tha se qëllim i Kurtit është që "me dhunë dhe me armë t’i rrëmbejë katër komunat në veri" dhe "në to të instalojë përfaqësues shqiptarë, përmes zgjedhjeve jolegale dhe jolegjitime".

"Të gjithën e ka kurdisur dhe ia ka bërë regjinë Albin Kurti, derisa në Tiranë po mbahet samiti BE-Ballkani Perëndimor", tha Petkoviq.

Kur ka nisur rritja e tensioneve?

Tensionet midis Kosovës dhe Serbisë janë rritur qysh në verë, kur Qeveria e Kosovës ka thënë se nuk do të lejojë më në veri makina me targa që i lëshon Serbia.

Duke kundërshtuar zbatimin e këtij plani që ka nisur më 1 nëntor, serbët e veriut kanë dhënë dorëheqje nga institucionet e Kosovës, si në nivel lokal, ashtu edhe në atë qendror.

Kosova dhe Serbia, ndërkohë, kanë arritur një marrëveshje për çështjen e targave, në bazë të së cilës, Prishtina ka pezulluar planin për riregjistrimin e makinave, ndërsa Beogradi është zotuar se nuk do të lëshojë targa të reja për serbët në veri.

Tash për tash, nuk është e qartë nëse serbët e veriut do të mund të kthehen në institucionet e Kosovës dhe nëse po, si?!

Zhvillimet e fundit vijnë në ditën kur shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, konfirmoi se Prishtinës dhe Beogradit u është dorëzuar teksti i një plani për normalizimin e marrëdhënieve.

XS
SM
MD
LG