Ndërlidhjet

Kosova regjistron një viktimë dhe 21 raste me koronavirus


Pamje nga një qendër testimi për koronavirus.
Pamje nga një qendër testimi për koronavirus.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar të mërkurën 21 raste të infektimit me koronavirus pas testimit të 2,114 mostrave.

Përgjatë 24 orëve të fundit është regjistruar një viktimë.

IKSHPK-ja ka njoftuar se më 9 qershor janë shëruar 111 pacientë nga sëmundja COVID-19, që shkakton koronavirusi, derisa raste aktive janë 832.

Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 107,533 pacientë me këtë virus.

Prej tyre 2,247 kanë vdekur.

Deri më tani të paktën një dozë të vaksinës e kanë pranuar 86,489 persona.

Aktualisht, në zhvillim e sipër është faza e dytë e vaksinimit që përfshin personat e moshës 65-79 vjeç.

Më 28 maj, ministri i Shëndetësisë Arben Vitia ka thënë se Kosova pret që deri në fund të vitit të pranojë 1.213.290 doza të vaksinës së kompanisë Pfizer.

XS
SM
MD
LG