Ndërlidhjet

Rubin: Nëse Kosova i kryen zotimet, ajo do të jetë në BE, pavarësisht preferencave të Serbisë


Rubin: Nëse Kosova i kryen zotimet, ajo do të jetë në BE, pavarësisht preferencave të Serbisë
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:15:28 0:00

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të punojnë me lidershipin e Bashkimit Evropian për të arritur një rezultat që nëse Kosova i kryen, i respekton zotimet në këtë dokument (marrëveshjen e arritur në Ohër mes Kosovës dhe Serbisë), Bashkimi Evropian do të vendosë ta sjellë Kosovën [në BE], pavarësisht nëse Serbia do ta preferonte apo jo”, ka thënë James Rubin, përgjegjës i Qendrës Globale të Angazhimit, në intervistën dhënë Radios Evropa e Lirë gjatë qëndrimit në Prishtinë. Ndër tjerash ai ka folur edhe për dezinformimin në Ballkanin Perëndimor dhe ndikimin e Rusisë dhe Kinës, si dhe për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të punojnë me lidershipin e Bashkimit Evropian për të arritur një rezultat që nëse Kosova i kryen, i respekton zotimet në këtë dokument (marrëveshjen e arritur në Ohër mes Kosovës dhe Serbisë), Bashkimi Evropian do të vendosë ta sjellë Kosovën [në BE], pavarësisht nëse Serbia do ta preferonte apo jo”, ka thënë James Rubin, përgjegjës i Qendrës Globale të Angazhimit, në intervistën dhënë Radios Evropa e Lirë gjatë qëndrimit në Prishtinë. Ndër tjerash ai ka folur edhe për dezinformimin në Ballkanin Perëndimor dhe ndikimin e Rusisë dhe Kinës, si dhe për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

XS
SM
MD
LG